Miejskie Przedszkole Publiczne nr 3
w Bolesławcu

 ul. Narcyzów 22, 59-700 Bolesławiec tel. 575 507 585

ul. Dolne Młyny 42A ,59-700 Bolesławiec,

tel. (75) 612 13 03

e-mail:mpp3@boleslawiec.eu

Ustawienia

Wyszukiwarka

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1245155
    • Do końca roku: 252 dni
    • Do wakacji: 59 dni
  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-04-23

    Imieniny: Ilony, Jerzego

Mali paleontolodzy

https://xn--bolesawiec-e0b.pl/miasto/index.php/aktualnosci/3374-mali-paleontolodzy-z-mpp-nr-3

Chociaż dinozaury wyginęły wiele milionów lat temu, to nadal fascynują nie tylko starsze, ale także i młodsze dzieci, które bardzo chętnie zgłębiają swoją wiedzę na temat tych niezwykłych, kryjących wiele tajemnic oraz zaskakujących swoim wyglądem i gabarytami gadów. Dzień Dinozaura obchodzony był w Miejskim Przedszkolu Publicznym Nr3 w Bolesławcu, w niezwykle atrakcyjny dla dzieci sposób. Tego dnia przedszkolaki zostały prawdziwymi naukowcami, poszukującymi śladów dinozaurów. Było to zarazem podsumowanie projektu edukacyjnego „Przedszkolaki paleontologami – nauka poprzez zabawę” opracowanego przez nauczycielki przedszkola . Projekt dostosowany do możliwości i umiejętności dzieci, realizowany był we wszystkich grupach wiekowych od 3-6 lat.
W ramach projektu przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się, kiedy żyły dinozaury, jak wyglądały, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Poznały wybrane gatunki dinozaurów : Tyranozaur Triceratops, Stegozaur, Brontozaur, Diplodok. Zapoznały się z pracą paleontologów i nazwami narzędzi, którymi się posługują tj. młotek, dłuto, przecinak, szpikulec. Słuchały wierszy, opowiadań oraz ciekawostek z różnych książek. Wykonywały wiele zadań matematycznych, zadań z elementami nauki czytania oraz zadań z elementami kodowania. Wykonały prace plastyczne z zastosowaniem różnorodnych technik plastyczno- technicznych. Poznały nowe piosenki i zabawy przy muzyce związane z omawianym tematem. W holu przedszkola powstał „Kącik Małego Paleontologa”, „Kącik Wulkanologa” oraz makieta obrazująca prehistoryczny świat. W realizację kącików włączone zostały dzieci z poszczególnych grup, które z wielkim zaangażowaniem gromadziły figurki dinozaurów, kwiaty, książki i materiały do eksperymentów. Wielką niespodzianką dla dzieci był przygotowany przez nauczycielki w jednej z sal „Park Jurajski”, a w nim ogromne przestrzenne dinozaury oraz ich skamieniałe jaja , które przedszkolaki za pomocą odpowiednich narzędzi mogły rozbijać i wydobywać ukryte w nich małe figurki dinozaurów. Nie była to wcale łatwa praca, o czym przekonały się zwłaszcza młodsze przedszkolaki, dlatego przygotowany został również eksperyment z jajkami sodowym, które rozpływały się pod wpływem wody i to było znacznie łatwiejsze zadanie.
Wielką radość sprawiło dzieciom również wydobywanie ukrytych w piasku skamielin i kości dinozaurów. W kąciku wulkanologa mali odkrywcy przeprowadzili eksperymenty, z których dowiedzieli się, co to jest lawa i jak dochodzi do erupcji wulkanu. Były to niezwykle ekscytujące doświadczenia, które przedszkolaki chciały powtarzać wielokrotnie. Nauczycielki z Przedszkola Nr 3 od lat pracują metodą projektu edukacyjnego i doskonale wiedzą, że taka forma pracy z dziećmi znacznie podnosi efektywność kształcenia, pozwala zdobywać dzieciom wiedzę poprzez zabawę, doświadczanie i eksperymentowanie, rozwija ich zainteresowania, a przede wszystkim przynosi im wiele radości i niezapomnianych wrażeń, którymi dzielą się z rodzicami w domu. (info MPP nr 3)